top of page

Hakkında

12177812_166485890363149_2052505125_n.jp

İnönü Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü, Türk Edebiyatı Anabilim Dalı'nda Eski Türk Edebiyatı ve Yeni Türk Edebiyatı alanlarını kapsayan Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinde Divan Şiiri Etkileri adlı tezimi sunarak karşılaştırmalı edebiyat sahasında Yüksek Lisans öğrenimimi 1991 yılında tamamladım. Yine İnönü Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü, Türk Edebiyatı Anabilim Dalı'nda Eski Türk Edebiyatı ve Yeni Türk Edebiyatı alanlarını kapsayan Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinde Divan Şiiri Motif Mazmunlarından Yararlanma adlı tezimi sunarak karşılaştırmalı edebiyat sahasında Doktora öğrenimimi 1997 yılında tamamladım.

1990-1992 yılları arasında Kırkambar [Kültür-Sanat ve Edebiyat Dergisi] ile birlikte Kırkambar Yayınevi'nin sahipliğini ve editörlüğünü yaptım. 1992-1997 yılları arasında Albatros Kitabevi ile Pasifik Yayınevi'nin editörlüğünü ve yayın danışmanlığını yürüttüm. 2003 yılında Edirne’de tek sayı yayınlanan Semender dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğünü üstlendim. Ayrıca 2007 yılının başından itibaren yayınlanmaya başlayan Semenderiyye Mektebi adlı dergisinin/seçkisinin sahipliğini ve editörlüğünü üstlendim.

a3b852a3-4a19-4a06-aae5-27db31f9928d.jpg

Sıradışı bir yaşamın baş kahramanı: Hasan Aktaş

01. 01. 1962 tarihinde Çorum iline bağlı Dodurga ilçesinin Dikenli köyünde dünyaya geldim. İlköğrenimimi Dodurga İlkokulu ile Dodurga Ortaokulu’nda tamamladım. Lise öğrenimimi 1979-1980 öğretim yılında Çorum İmam Hatip Lisesi’nde tamamladım. 1985-1986 öğretim yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden Onyedinci yüzyıl şair ve araştırmacılarından Bursalı İsmail Beliğ Efendi'nin Güldeste-i Riyâzî-i İrfan adlı eserinin bir bölümünü lisans tezi (transkripsiyon) hazırlayarak mezun oldum.

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nden mezun olduktan sonra bir süre Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü'nde okudum. Sosyoloji eğitimime devam ederken bir taraftan da Konya'da yayınlanmakta olan Sözcü gazetesinin kültür ve edebiyat sayfalarının editörlüğünü yürüttüm. 1988-1997 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı orta dereceli okullarda Edebiyat/Türkçe öğretmenliği ve idarecilik/müdürlük görevlerinde bulundum.

hh.jpg

Şu ana kadar Eski Türk Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı ve Yeni Türk Edebiyatı alanlarını içeren karşılaştırmalı edebiyat ile dilbilim sahalarıyla birlikte şiir ve roman alanlarında yayınlanmış 52 kitabım, 100 civarında makale, araştırma ve incelemelerim bulunmaktadır. Yayınlanmak üzere hazır bulunan otuzun üzerinde araştırma ve incelemelerimin yanı yirmiye yakın kitabım da baskıya hazır olup yayın hazırlıkları hızla devam etmektedir. Ayrıca şiir, öykü, roman ve senaryo çalışmalarım bulunmaktadır. Süreli yayınlardan Kırkambar, Yeni Dergi, Yedi İklim, Aryaevi, Ozan Ağacı, Hece, Şahdamar, Littera, Folklor/Edebiyat, Turnalar, Gezgin, Semender, Şiir Ülkesi, Mortaka, Edebiyat ve Eleştiri gibi dergilerde araştırma, inceleme ve makalelerim yayınlanmıştır. İyi derecede Farsça, orta derecede Arapça ve Fransızca, bilmekteyim. Evli ve üç çocuk babasıyım.

Ortaöğretimdeki öğretmenlik ve idarecilik görevlerimden sonra bir süre Trakya Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde yardımcı doçent olarak görev yaptı. 2014-2015 Öğretim yılında Yemen San’a Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde görev yaptı. 2008-2019 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında öğretim üyesi (Yrd. Doç. Dr.) olarak görevine devam etti. Şu Anda Bayburt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi (Doç. Dr.) olarak görevine devam etmektedir.

H. Aktas

bottom of page